Darłówko
Darłówko – przymorska część zabytkowego, pięknego a do tego pamiętającego wieki średnie miasta Darłowa – zlokalizowana jest koło ujścia Wieprzy do Bałtyku. Dogodne usytuowanie niedaleko morza, oddziaływający pro-zdrowotnie na skutek dużej wilgotności oraz zawartości jodu mikroklimat, uroda i zabytki Darłowa, mnóstwo atrakcji także bogata baza gastronomiczna i noclegowa Darłówka powodują, że do bardzo dawna przyjeżdżają w to miejsce na wczasy rzesze wczasowiczów z kraju i również z zagranicy.
Turystów wita tutaj piękna plaża – a w istocie dwie, dlatego że plaża w Darłówku jest podzielona na wschodnią i zachodnią przez uchodzącą tutaj do Morza Bałtyckiego rzeczkę. Plaża wschodnia jest w niektórych miejscach rozdzielona od fal morskich większymi kamykami, z kolei zorganizowano na niej pole do gry w siatkówkę plażową oraz atrakcje dla naszych pociech: trampolinę, zjeżdżalnię itd. Plaża zachodnia bardziej sprzyja plażowaniu – jest znacznie szersza oraz piaszczysta, nie ma tutaj także kamieni specyficznych dla wschodniej. Na plaży zachodniej zdołamy wypożyczyć sprzęt wodny, albo skorzystać z propozycji morskich atrakcji.
Bardzo blisko plaży umiejscowione są liczne ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki letniskowe oraz inne obiekty oferujące noclegi w Darłówku. Zazwyczaj są one lekko droższe od tych, które położone są dalej od brzegu morza, jednak nie jest to normą. Zapłata za nocleg zależy też od rodzaju obiektu oraz standardu pokoju, apartamentu czy domku.
Do najbardziej znanych atrakcji Darłówka należą port oraz latarnia. Port ma 3 km długości i pobudowano go nad rzeką Wieprzą, tuż przed jej ujściem do morza. Port, głównie rybacki, spełnia poza tym funkcje turystyczne a także przeładunkowe – cumują w tym miejscu w dużej ilości stateczki wycieczkowe. Jest też celem mnóstwa spacerów turystów. Przy wejściu do portu stoi też aktywna latarnia morska – to pobudowany z cegły budynek z wieżą o wysokości 22 m. Latarnię morską wybudowano w XIX w. a dzisiaj jest ona udostępniana do zwiedzania od czerwca aż do września.Ciekawostką miejscowości jest ewidentnie most pobudowany na rzece Wieprzy, spinający obie części Darłówka. To niespotykany w naszym kraju most o konstrukcji rozsuwanej. Entuzjastów militariów oraz pojazdów zainteresuje fakt, iż tu rok rocznie, w ostatnim tygodniu czerwca aranżowany jest Zlot Militarnych Pojazdów.
W Darłowie znajdziemy sporo odpowiednio zachowanych zabytków. Pośród nich są średniowieczne kościoły oraz znana Kamienna Brama.
W centrum miasta a także na jego brzegach przygotowano również rozmaitą bazę noclegową. Z racji lekkiego oddalenia od Morza Bałtyckiego, noclegi – kwatery i pokoje w Darłowie – w południowej jego części a także w centrum Darłowa – są przeważnie tańsze więc stanowią wspaniałą opcję dla turystów planujących wakacje w ekonomicznym wariancie. Pełną bazę turystyczną prezentującą noclegi w Darłówku znajdziesz tu: www.darlowko.pl/noclegi/wszystkie