Zapadłe k/Ustki – noclegi, informacje, wczasy w Zapadłem

Jarosławiec

Jarosławiec

Na środkowym pobrzeżu Morza Bałtyckiego, na skarpowym jego brzegu, pośród lasów, nieopodal 2 jezior Wicko a także Kopań umiejscowiona jest turystyczna wieś Jarosławiec. W opasujących Jarosławiec lasach odnajdziemy nie tylko pospolicie rosnącą sosnę, ale także modrzew, sosnę czarną, daglezję.

Specyficzny krajobraz, zatorfione równiny, wydmy oraz jezioro Wicko zabezpieczane są poprzez utworzenie w tej okolicy „Pasa Pobrzeża na zachód od Ustki” – Obszaru Chronionego Krajobrazu, celem chronienia ich zasobów dla turystyki oraz wypoczynku. Najatrakcyjniejsze obiekty to pasy wydm białej oraz szarej z trawami wydmurzycą oraz piaskownicą, dojrzewają tutaj m.in. mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las brzozowo-dębowy, bór bażynowy.
Z połowy szesnastego wieku pochodzą zapisane wzmianki odnoszące się do współczesnego Jarosławca. W tamtym czasie mieszkańcy wsi trudnili się zasadniczo rybołówstwem, pozyskiwaniem i przerabianiem bursztynu.
Wczasowicze zaczęli zjeżdżać do miejscowości Jarosławiec pod koniec dziewiętnastego wieku. Szczególną atrakcją była wówczas szeroka aż na kilometr drobno piaszczysta plaża, na nieszczęście przez lata Bałtyk wydzierał piaszczysty brzeg. Zaczęto ochraniać piaszczysty brzeg budując opaskę, niestety Morze Bałtyckie wyrzucało na plażę kamienie. W 2009 r. zrealizowano prace mające doprowadzić do odtworzenia plaży, przepompowano z morza duże ilości piasku oraz rozmieszczono go na brzegu. W tym momencie plaża jest piaszczysta, szeroka oraz gotowa na przyjęcie coraz większej liczby plażowiczów.
Dodatkową ciekawostką miejscowości stanowi pochodząca z XIX wieku latarnia morska, wybudowana aby zminimalizować liczbę rozbić statków, do jakich cyklicznie dochodziło w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Pierwotny budynek latarni był za niski, przeznaczono go dla latarników a koło postawiono wysoką na 33 metry okrągłą, ceglaną wieżę. Dzisiaj latarnia jest udostępniona do zwiedzania, na jej wierzchołek wiodą drewniane, kręte schody. Więcej o atrakcjach w Jarosławcu przeczytasz tutaj.
W miejscowości letniskowej funkcjonuje wieloraka baza turystyczna, funkcjonuje tutaj wiele ośrodków wczasowych, domów wypoczynkowych, pensjonatów oferujących kwatery i pokoje, a również pól namiotowych – pełna oferta noclegów w Jarosławcu czeka na stronie: www.jaroslawiec.com.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy:

Domki nad Morzem

domki noclegi nad morzem

Poddąbie Noclegi

Poddąbie noclegi nad morzem

NIECHORZE noclegi w Niechorzu

Niechorze kwatery