Ustka
Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to portowe miasto, uzdrowisko, letnisko i siedziba władz gminnych zarazem. kilka stuleci temu Ustka była kaszubską wsią rybacką, po dziś dzień uchowały się szachulcowe domy rybaków a także układ zabudowy średniowiecznej osady.
Portowy klimat starej Ustki wciąż odszukać można patrząc na budynek Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX stulecia, ceglany budynek przy ul. Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników a również spirytusownię. Bez wątpliwości natomiast, największą ciekawostką usteckiego portu są mola – wschodnie i zachodnie – które obecną formę zyskały na przełomie XIX i XX stulecia. Obecnie do portu wpływają statki pasażerskie, jachty, co więcej okręty wojenne – ponieważ w Lędowie nieopodal Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie znajdziemy także liczne smażalnie i tawerny.
Tutaj jest również latarnia – ceglany budynek z końca XIX stulecia, przy nasadzie wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, a jej wysokość to więcej niż 21 m. Białe światło, wysyłane z latarni jest widoczne na dystans prawie że trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia morska udostępniana jest odwiedzającym do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, na skutek ujścia Słupi podzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Plaża zabezpieczana jest przez ratowników WOPR na długości pięćset metrów. Plaża zachodnia ma jedno stanowisko ratowników o szerokości około 100 m pomiędzy molami.
Dodatkowo wzdłuż plaż rozciąga się nadmorska promenada – ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów. W miejscowości letniskowej znajdziemy także niemało pomników, a najmłodszym z nich jest, upamiętniająca aktorkę kabaretową i komediową, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 r.
Lokalna ogromna baza noclegowa, oferuje noclegi w Ustce przystosowane do wymagań nawet najwybredniejszych turystów, pełną jej ofertę znajdziesz tu: www.ustka.info.pl/noclegi/wszystkie. Dodatkowo, dla uproszczenia komunikacji od 2003 r. Słupsk i Ustkę łączy umowa zwana Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji kolejowej i autobusowej.