Darłowo
Darłowo urocza miejscowość usytuowana w pobliżu ujścia rzeczki Wieprzy do morza, posiadające cenne, okazałe zabytki architektury i bujną historię. Darłowo to nie jedynie okazałe zabytki, ale dodatkowo leczniczy mikroklimat, 20 km obszernych plaż oraz czyste środowisko naturalne.
Wdzięk tej miejscowości przyciąga rok rocznie tysiące zwiedzających. Ze względu na lekkie oddalenie od Bałtyku, noclegi – kwatery i pokoje w Darłowie – w południowej jego części i w centrum miasta – są przeważnie tańsze i stanowią wspaniałą alternatywę dla wczasowiczów planujących wakacje w oszczędnej wersji.
Pierwsze zapiski o Darłowie pojawiły się w jedenastego wieku, gdy na miejscu współczesnego Darłowa była osada rybacka, której populacja trudniła się typowymi dla tego regionu zajęciami – tkactwem, żeglarstwem czy rybołówstwem. Status miasta Darłowo uzyskało z początkiem 14. w. co, zintensyfikowało rozkwit Darłowa oraz pozwoliło w połowie czternastego w. wybudować zamek książęcy.
W dzisiejszych czasach zabytkowy zamek książęcy jest oddany do odwiedzania i pełni rolę muzeum. Nie licząc prezentacji stałych, przygotowywane tam są ogromnie zajmujące ekspozycje czasowe. Prócz tego na zamku urządzana jest duża liczba imprez kulturalnych.Z zabytkowych budowli warto jeszcze wyliczyć kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy a także Mariacki bądź Kamienną Bramę – ślad murów miejskich.
Najbardziej znana część Darłowa – Darłówko położona jest tuż nad Bałtykiem. W Darłówku działa również port rybacki, przeładunkowy a także turystyczny. Urlopowicze mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości aż do siedemdziesięciu pięciu metrów oraz zanurzeniu aż do 4 m. Przy wschodnim fragmencie nabrzeża cumują statki wycieczkowe, proponujące turystom eskapady po Bałtyku.
W sąsiedztwie wejścia do portu znajduje się latarnia morska. Dzisiaj wieża latarni ma wysokość dwadzieścia dwa m. Latarnię postawiono w dziewiętnastym stuleciu jej wieża była wtedy sporo niższa i dopiero dodatkowe naprawy uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Obecnie urlopowicze mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy to odbył się ostatnie odnowienie budynku.
Ażeby jachty, statki, kutry mogły wypływać w morze, na rzece zbudowano szczególny, rozsuwany most, spinający Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Warto go obejrzeć, dlatego że jest to pojedynczy taki most w Polsce.