Zapadłe k/Ustki – noclegi, informacje, wczasy w Zapadłem

Dębina

Dębina noclegi nad morzem

Dębina jest niewielką wioską w pobliżu wczasowiska Rowy i jeziora Gardno. Okolicę Dębiny porastają lasy z rosnącymi w nich dębami – to od nich prawdopodobnie wzięła nazwę Dębina, a bezpośrednie tłumaczenie niemieckiej nazwy brzmi Piękny Las. Wieś leży pomiędzy Rowami (ok 2 km) a miejscowością Ustka.

W XIX wieku funkcjonowała w wiosce huta szkła, która wykorzystywała tanie wówczas, miejscowe surowce takie jak: drewno, torf, piasek i produkowała tafle szklane i butelki. Produkty wywożono, droga morską z portu w Ustce, do Europy i Rosji. Z biegiem lat wyrób szkła stał się nieopłacalny i w roku 1906 hutę zamknięto. Obecnie po hucie pozostała tylko stodoła, zbudowana na fundamencie jednej z hut, i ogromny, stary dąb, który dawniej rósł na dziedzińcu huty.

Miejscowość od brzegu Bałtyku oddalona jest ok km. Plażę od miejscowości oddziela bardzo wysoki, urwisty klif. Latem, na plaży wydzielone jest strzeżone kąpielisko długie na około 100 m. Na plażę wiedzie jedno zejście zakończone stromymi schodami, sama plaża w kierunku Ustki pokryta niedużymi kamieniami, a w kierunku Rowów jest piaszczysta. Plaża nie jest zbyt szeroka, a w czasie sztormów fale wdzierają się aż na prowadzące na plażę schody. Znajduje się tu punkt obserwacyjny na skraju Dębińskiego Klifu. W stronę Ustki roztacza się widok na tak zwane kamienisko – to podwodne głazy, o które rozbijały się wcześniej jednostki pływające, czasami uwidoczniają je fale Bałtyku.

Dębina nad morzem to kapitalne miejsce dla rodzin z dziećmi, osób lubiących bezpośredni kontakt z naturą, grzybiarzy, wędkarzy a także dla osób lubiących rowerowe wycieczki. Przez Dębinę wiedzie trasa rowerowa Rowy – Ustka, prowadzi ona przeważająco lasami i mniej uczęszczanymi drogami.

Na stronie: http://www.domkinadmorzem.info.pl znajdziesz ofertę domków letniskowych nad morzem.

Polecamy:

Domki nad Morzem

domki noclegi nad morzem

Poddąbie Noclegi

Poddąbie noclegi nad morzem

NIECHORZE noclegi w Niechorzu

Niechorze kwatery