Zapadłe k/Ustki – noclegi, informacje, wczasy w Zapadłem

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park

Niegdyś obszary współczesnego parku zamieszkiwali Słowińcy – stąd pochodzi nazwa parku. Słowiński Park jest jednym z dwóch parków nadmorskich u nas. Utworzono go dla ochrony jezior przybrzeżnych, torfowisk, bagien, łąk, lasów i borów a szczególnie pasa wydm na mierzei z wyjątkowymi w Europie ruchomymi wydmami.

Park jest stosunkowo rozległy, rozpościera się od miejscowości Rowy aż do Łeby – zajmuje powierzchnię niespełna 33 tysięcy ha, w tym 2 znaczące jeziora – Gardno oraz Łabsko, chroniony jest też przybrzeżny pas Morza Bałtyckiego.
Park przyjmuje zwiedzających, jednakże przemieszczać można się wyłącznie po ustalonych trasach – a owych jest aż 140 km. Dwa kilometry od Łeby – w Rąbce – znajduje się wejście, które kieruje do wydm. Drogę do wydm można przebyć pieszo, rowerem, który można wypożyczyć lub wózkiem elektrycznym. Każdy kto wybiera się zobaczyć wydmy, winien dysponować całkiem dobrą formą – droga z Rąbki na grzbiet wydmy w obie strony potrafi zająć 6 godzin. Piach z grzbietów wydm jest bezustannie transportowany z wiatrem, z tego powodu wydmy przemieszczają się od dwóch do dziesięciu m rocznie na wschód. Wrócić można na 2 sposoby – plażą lub przez las. Z wierzchołka wydmy Łącka Góra można podróżować dalej w kierunku zachodnim, w kierunku latarni morskiej w Czołpinie (około siedemnaście km) bądź dalej aż do Rowów (25 km). Należyta tężyzna jest w takim razie potrzebna. Na terenie parku znajduje się także skansen wiejski w Klukach.
W Słowińskim Parku Narodowym niezależnie od malowniczych terenów ochrania się także poszczególne gatunki fauny i flory. W obszarach lasów przeważa sosna, lecz spotkamy też buki, dęby, świerki i modrzewie. Wśród innych gatunków flory występują tu: rosiczka, rukwiel nadmorska, honekia piaskowa, piaskownica czy storczyk plamisty. Park to również miejsce wylegania wielu gatunków ptaków: przeróżne rodzaje kaczek, bociany czarne, żurawie, łabędzie krzykliwe czy bataliony. Można również spotkać puchacza, borsuka, jenota lub łosia, to również miejsce zamieszkania żmij.
Oprócz tego dyrekcja parku prowadzi także Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie i filie w Rąbce i Rowach. Odszukamy tam liczne mapy, eksponaty, zdjęcia i tablice pokazujące zasobność parku. Muzeum otwarte jest cały rok.
Naturalnie, Park Narodowy i wiele tutejszych rezerwatów przyrody prezentuje ogromne bogactwo przyrody, najlepiej jednakże przybyć do miasta Łeba i poznać walory parku zwiedzając park samodzielnie.

Na stronie: www.domkinadmorzem.info.pl znajdziesz ofertę domków nad morzem, w tym w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego.

Polecamy:

Domki nad Morzem

domki noclegi nad morzem

Poddąbie Noclegi

Poddąbie noclegi nad morzem

NIECHORZE noclegi w Niechorzu

Niechorze kwatery